BAHAR DA YENİLİK ZAMANI


BAHAR DA YENİLİK ZAMANI

Soğuk ve kapalı kış mevsiminin bitip mart ayına girdiğimiz şu günlerde havalar ısınmaya başladı bile. Dolayısıyla ev dekorasyonunda bahar ayına yönelik
yenilikler yapmak için en doğru zaman. Yeni bir mevsime girdiğinizde evinize taptaze bir soluk getirip pozitif enerji sağlayacak dekoratif değişiklikler yaparak hem hane sakinlerini hem de evinizi bahara hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için o senenin bahar dekorasyonu trendlerini ve öne çıkan renkleri takip edebilirsiniz. Ancak hangi yılda olursanız olun güncel tarihin dışında her dönemde geçerli olan bazı başlıklar vardır. Bugünkü yazımızda belli bir moda trendine bağlı olmayıp her bahar mevsiminde yapabileceğiniz değişikliklerden bahsedeceğiz.

Bahar mevsimi demek biraz da canlı renkler anlamına gelir. Kimse baharla birlikte aklına siyahı ve koyu tonları getirmez. Zaten düşünürseniz her mevsimin kendine özgü renkleri vardır. Bahar da doğanın uyandığı, çiçeklerin açtığı bir mevsim olduğundan bahar dekorasyonu rengarenk olmalı. Bahara özgü pembe, mavi, yeşil ve turkuaz gibi tonları mobilya ve aksesuarlarda bolca kullanın. Eşyalarda renk seçimi yaparken duvarları da unutmayın.

Bahar mevsiminin bir diğer özelliği olan ferahlık hissini evinizde sağlamak için aydınlatmaya özen gösterin. Elbette en sağlıklı aydınlatma biçimi doğal gün ışığından bolca yararlanmaktır. Bunun için de mümkünse evinizi bol bol havalandırın. Kalın ve koyu renkli perdeler kullanmayın. Pencereden gelen ışığı eve yansıtan aynalar satın alın.

Bahar dekorasyonunuzu oluştururken öncelikle bir tema belirleyin. Bu tema her şey ve her tarza yönelik olabilir. Böylece bahar için yapacağınız alışverişlerde
kafa karışıklığı yaşamaz, doğru seçimler yapabilirsiniz. Örneğin aydınlatmanın öneminden bahsettik. Eviniz yeterince aydınlık değilse lamba satın almanız gerekebilir, eğer temanız belli olursa duruma modern bir lambader ya da klasik bir abajur satın alabilirsiniz. Bahar renklerine karar verirken de doğadan ilham alabilirsiniz. Dekorasyonda doğal bir malzeme olan ahşaba da yer verin. Çiçekli desenler kullanacaksanız düz fonlar olmasına dikkat edin. Örneğin hareketli bir duvar kağıdı kullanıyorsanız çiçek desenli bir koltuk kılıfı göz karmaşası yaratabilir. Ya da diyelim çiçek desenli bir minder alacaksınız, bu durumda koltuk kılıfınız düz ve hareketsiz olmalı.

​Baharın en güzel bitkisi: Sümbül

Sümbül kapalı mekanlar için kullanılan en popüler çiçeklerden birisidir. Kışın bitimine yakın baharın başlangıcına doğru çiçek açar sadece.
Görünümü itibariyle ferahlık veren bu bitki aynı zamanda çok hoş bir kokuya da sahiptir. Sümbül çiçeği yardımıyla bahar için
hazır olmak daha kolay. Unutmayın ki bahar mevsimi çiçeklerin yılıdır, dolayısıyla bu mevsimi evimizde
yaşatmak istiyorsak muhakkak evimizde çiçek bulundurmalıyız.

Renk seçimlerinden açık renkleri seçin

Bahar mevsimi çiçekler kadar canlı renklerin de yılıdır. Dolayısıyla bu mevsime göre evimizi dekore ederken siyah, beyaz, gri,
kahverengi gibi ölü ve cansız renklerden uzak durmalı; mavi, yeşil, pembe, pudra, turuncu gibi dinamik tonlara yönelmeliyiz.
Mekanlarımızı açık renklerle daha enerjik hale getirebiliriz.

Yeni mobilyalara geçiş yapın

Aynı yaşam alanından kaçamadığımız için içinde değişiklik yapmanın tam vakitleri.. Havanın ısınmasıyla yaşam alanlarımızda
daha çok hareket alanı ihtiyacı artıyor. Balkonlarımız da yeni köşeler yapmanın, daha kullanışlı mobilyalara geçmenin tam zamanları..
Ufak değişikliklerle bile büyük etkiler sağlayabilirsiniz. Mesela büyük bir orta sehpadan küçük bir orta sehpaya geçmek, büyük koltuk takımlarından
köşe koltuklara geçmek, sizin için daha büyük alanlar kazandırarak. Daha fazla kaçış noktaları elde edebilirsiniz..

Eski döşemelerinizi elden geçirin

Eskiden beri kullandığınız döşemeleriniz zamanla çizilmiş, yıpranmış ve rengi atmış olabilir. Bunu bir süre halı ile kapatarak idare edebilirsiniz.
Ancak önünde sonunda döşeme değişikliğinden kaçış yok. Üstelik soğuk hava da gittiğine göre işi ertelemek için başka bahanemiz kaldı.
Evimizi daha güzel, rahat ve sıcak hale getirmek için artık meşakkatli ev tadilatına girmenin tam zamanı.